Günümüzde birçok insan backlink alırken her şeyi göz ardı ederek spam backlink alıyor. Her şeyi göz ardı ederek link alma devri çoktan bitti. Yıllardır gelen güncellemeler ile backlink almak evrimleşti ve doğru şekilde alınması için daha fazla çalışma yapılması gerekmeye başladı.

Spam kelime anlamı olarak istenmeyen içerik/içerikler hayatımıza mail yoluyla gelen iletiler ile girmeye başladı ve hizmetler arttıkça farklı alanlarda yeni spam türleri meydana geldi. İstenmeyen maillerin posta kutunuza düşmesi, Pazarlamacıların telefonunuzu sürekli araması gibi istenmeyen durumlarda spam kelimesini kullanırız. Bu durumda spam kelimesini kullandığımız içerik/link vb. durumların sitemizden uzak durması gerekmekte.

Sitemize gelen backlinkleri kontrol ettiğimizde spam olup olmadığını anlamanız ve alacağınız linklerin spam olmadığından emin olmanız gerekiyor. Hepimizin hayatında olan mail servisi ile örnek vermek gerekirse; hiç bilmediğiniz bir marka ürünleri hakkında size onlarca mail atıyor ve bu ürün kategorisinin sizin ile alakası yok ilgi alanınıza girmiyor. Bu mailler firmanın itibarını zedelerken hedefinede ulaşmamış oluyor. Örnekte önemli olan nokta “İtibar” sizin gözünüzde değeri düşen bir firma var sebebi ise spam mailler göndermesi.

Peki sitenizin İtibarı ne olacak? Arama motorlarının gözünde sitenizin bir itibarı var aldığınız linklerin sıklığı ve kalitesi gibi önemli değerleri yok sayarak link almak sitenizin itibarını kötü şekilde etkiler. Spam backlink önemli bir konudur ve SEO çalışmalarında asla gözardı edilmemesi gerekmektedir.

Backlink programları zararlı mı?

Backlink programları otomatik veya yarı manuel çalıştığından dolayı yararlı backlink oluşturması söz konusu değildir. Backlink programları otomatik site açarak veya belirli sitelere yorum atarak backlink alırlar. Yorum olarak backlink aldığınız siteleri kontrol ederseniz sizin gibi bu programları kullanan binlerce kişi yorum atarak o siteden backlink almış olduğunu görürsünüz bu da siteyi link çöplüğüne çevirmiş olduğu anlamına gelir. İkinci olarak Yorum olarak aldığınız backlinkler UGC yani User Generated Content linkleri olarak işaretlenir bu yüzden linki sitenin sahibinin vermediğini arama motorları anlar. UGC linkin detaylarına yer verdiğim arama motoru yazım: Nofollow, Sponsorlu veya UGC bağlantıların önemi nedir ve nasıl kullanılır

Programlar ile aldığınız linklerin diğer kötü yanı ise link aldığınız sitenin içeriği ile sitenizin içeriğinin alakası olmamasıdır. Alakasız sitelerden alacağınız linkin sitenize faydası yok denecek kadar azdır. Bu sitelerden 100 adet link alacağınıza siteniz ile alakalı siteden alacağınız 1 link daha önemli ve etkili olacaktır.

Spam Backlinklerden Nasıl Kurtulurum?

Spam backlink çalışmasını kendiniz yapmamış olabilir veya yanlış bir çalışma yaptığınızın farkına varmış olabilirsiniz. Bu aşamada sitenize gelen kalitesiz linkleri tespit edip linkleri reddetmeniz gerekmektedir. Search Console’un Bağlantıları Reddetme aracı ile siteniz ile alakalı olmayan ve kalitesiz sitelerden gelen linkleri iptal edebilirsiniz.