Yapılandırılmış veriler sayesinde arama sonuçlarında içeriğimiz hakkında önemli bilgiler veriyoruz. Yapılandırılmış veriler ile arama sonuçlarında dikkat çekebilir sıralama üzerindeki etkisi vardır ve arama motoru botlarının içeriğinizi daha iyi tanımasına yardımcı olabilirsiniz.

Makale

Arama sonuçlarında Makale yapılandırılmış verileri içeren AMP olmayan sayfa

İçeriğinizi Article yani Makale yönergelerinize göre yapılandırdığınız zaman arama sonuçlarında yeni bir görünüm kazanır. Öne çıkan görseliniz arama sonucunda dikkat çekerken içeriğinizin zaman damgası ile taze bir içerik olduğunu kullanıcılara bildirebilirsiniz. Bu ise kullanıcıların sitenize gelmesine teşvik olacaktır.

İçerik Haritası(Breadcrumbs)

Bir web sayfasında görüntülenen içerik haritası

İçerik haritasının bizim için iki farklı yararı vardır. Birincisi Google tarafından tanınması ve arama sonuçlarında arama sonucunun görüntüsünün değişmesi. İkincisi ise site içerisinde kullanıcı deneyimini arttırması. Kullanıcılara site içerisinde gezmeleri ve okudukları yazının benzerlerine gitmesi için bir yol veriyorsunuz. Breadcrumbs kesinlikle içeriklerinizde bulunması gerekmektedir.

Kurs

Arama sonuçlarındaki bir Kursun ekran görüntüsü

Eğitim kurumları için çok güzel bir zengin sonuç olan Kurs işaretlemesi arama sonuçlarında kursların çok net bir şekilde dikkat çekmesini sağlayacaktır. Örnek gösterimde gördüğünüz gibi verdiğiniz eğitimlerin detayları sitenizin altında listeleniyor. Bu görüntüde gördüğünüz üzere breadcrumbs kullanıcıya kategori bilgiside sunuyor.

Etkinlikler

event

Etkinliğinizi arama sonuçları ve Google Maps servisinde çıkarmanın en güzel yolu Events zengin sonuçlarını kullanmanız gerekmektedir. Bir etkinlik düzenliyor ve ulaşılabilir olmasını istiyorsanız kesinlikle etkinlikler verisini Google’a sunun. Eventbrite bu yöntem ile trafiğini %100 oranda arttırdığını düşünürsek ülkemizde pek kullanılmayan bu yapılandırılmış veriyi kullanmanın zamanı olarak düşünüyorum.

Sık Sorulan Sorular

SSS zengin Arama sonucunun resmi

SSS yani Sık Sorulan Sorular şeması ile içeriğinizdeki soruları soru-cevap çeklinde ayırarak arama sonuçlarında kullanıcılara sık sorulan soruları verebilirsiniz. SSS ile arama sonuçlarında elde edeceğiniz görünüm ile kullanıcıların dikkatini çekebilir ve arama motorlarına bu soruların cevapları içeriğimde var diyebilirsiniz. SSS şeması doğru kullanıldığı taktirde ziyaretçi çekme oranınızı arttıracaktır. Yanlış kullanımı ise kullanıcıyı direkt doyuracak cevapları vermeniz halinde kullanıcı sitenize uğramadan aramayı sonlandıracaktır dengeyi iyi kurmalı içerik planlamanızı iyi yapmalısınız.

Logo

logo serp

İşletmenizin Logosunu arama sonuçlarında göstermeniz için gereklidir. Örnek gösterim;

Yerel İşletme

İşletmeniz yerel işletme işaretlemesi ile Arama sonuçlarında ve Google Haritalar’da işlenmiş şekilde çıkıyor. Bu işaretleme firmanıza kullanıcıları fiziksel olarak davet etmenin en iyi yoludur. Müşterileriniz bu işaretleme sayesinde sizi sadece Google Arama ile değil Haritalar aracılığı ile müşteri ve ziyaretçi çekebilirsiniz.


Ürün

urun serp

Ürün yapısal verisi e-ticaret siteleri için en önemli yapısal verilerden birisidir. Ürün işaretlemesi ile arama sonuçlarında ürününüzün görselini fiyatını ve yorumlarını listeleyebilirsiniz. Satın alma niyetli aramalar için ürün işaretlemesine sahip sayfalar daha ön plana çıkmaktadır.