SEO, arama motoru optimizasyonu anlamına gelen organik çalışmalar ile sitenizin trafiğini arttırmaya yönelik yapılan çalışmaya verilen addır.

SEO nedir nasıl çalışır?

SEO ile sitenizin trafiğini arttırmaya ve müşterilerinizin yaptığı doğal arama sonuçlarında ön plana çıkmak için yapılır. SEO içinde birçok etkeni barındırır ve basit bir işlem değildir. Yap bırak mantığı ile çalışmaz süreklilik ister. Tek seferde satışı yapılan SEO paketleri alındığı zaman arama motoru optimizasyonu yapıldığı anlamına gelmez.

SEO ile hedef anahtar anahtar kelimelerinizde Google’da üst sıraya çıkmanız hedeflenir. Bunun için site içi SEO çalışmaları ve site dışı SEO çalışmaları yapılır. SEO çalışmalarında 200 den fazla irili ufaklı etken vardır bu etkenlerin her biri önemlidir ve her detayı ile ayrı ilgilenmelidir. SEO çalışması yapılırken kısa sürede yükselme vaat edenlere itibar etmemelisiniz bunlar genellikle* arama motoru sonuçlarını manipüle etme yöntemi ile yapılır sitenize önemli zararlar verebilir.

SEO ile arama motoru algoritmalarına uygun site içeriği düzenlenir/oluşturulur dış taraftan ise besleme yapılarak üst sıralara çıkmanız hedeflenir.

Site dışı SEO nedir?

Site dışı SEO ile sitenize besleme yapılır. Harici başka siteler aracılığı ile siteniz link verilebilir veya link vermeden SEO yapılır. Link vermeden SEO işlemini henüz ülkemizde çok az ajans yapıyor etkisi oldukça büyük ancak Türkiye bu konuda dünyayı geriden takip ediyor. Site dışı SEO sektöre göre değişkenlik gösterse de maliyetli bir işlemdir. Düzenli ve kalıcı şekilde yapılması gerekiyor kalıcı olmayan yöntemler ile yapılan dış SEO etkisini yitirmektedir. Site dışında yapılan ve sonucu sitenizi etkileyen çalışmaların tümüne site dışı SEO denir.

Site içi SEO nedir?

Site içi SEO tüm çalışmalar yapılmadan yapılması gerekmektedir. Dışarıdan besleme yapsanız bile arama motorları sitenizi tam anlamı ile anlayamadığı için çalışmaların etkisini azaltacaktır. İçerik düzeniniz, heading etiketleriniz ve link yapısı gibi onlarca etken vardır iyi bir rapor ile tüm hataların giderilmesi gerekmektedir. Bazı SEO uzmanlarının önemsiz görmesine karşın gelen ziyaretçiyi site içerisinde tutmakta site içi SEO ya dahil bir etkendir. Kullanıcıyı site içerisinde durması arama motoru sıralamalarında etki göstermektedir.

Konu ile alakalı diğer yazım ise: SEO odaklı içerik nasıl hazırlanır?

Benim en çok önem verdiğim konulardan birisi ise site hızı ve kullanıcı deneyimi Google her geçen gün buna daha fazla önem verir hale geldi. Örnek olarak şuan bu yazıyı okuduğunuz sitenin Google tarafından test edilmiş site hızı raporu sonuçları;

SEO-pazarlama-icin-onemli-midir-SEO-Uzmani-Can-YIGITEROL
SEO pazarlama için önemli midir?

SEO pazarlama için önemli midir?

Her yıl arama motorlarında trilyonlarca arama yapılmaktadır neden bu kadar aram yapılırken sadece reklam ile müşteri bulmaya çalışıyorsunuz? Bu kadar büyük bir pazarda kendinizi müşterilerinize göstermenin en iyi yolu SEO çalışmalarıdır. SEO çalışmaları ile reklamlara göre daha düzenli trafik elde edebilirsiniz. Reklamları yayından kaldırdığınız zaman etkisi yok olacaktır ancak SEO çalışması belli bir süre sonunda yapılmayı bırakılsa bile ki bunun devamlı yapılması gerekiyor halen arama motoru sıralamalarında aniden bir düşüş olmayacağı için trafik geliriniz çok büyük oranda etkilenmeyecektir. Burada rakiplerinizin SEO çalışmaları da önemlidir.

SEO ne işinize yarayacak?
SEO ne işinize yarayacak?

SEO ne işinize yarayacak?

SEO sayesinde siteniz arama sonuçlarında üst sıralarda yer alır ve potansiyel müşterileri kendinize çekersiniz. İnsanlar arama sonuçlarında genelde ilk sayfadan alışveriş yapar veya ilk sayfadaki siteleri ziyaret eder. Arama sonuçlarında 2. sayfaya oldukça düşük oranlarda trafik gider. SEO ile satışlarınızı ve marka bilinirliğinizi arttırabilirsiniz.

Black hat SEO nedir?

Arama motoru sonuçlarını manipüle etmeye yönelik yapılan çalışmalara black hat SEO denir Google tespit ettiği zaman önemli cezalandırmalar uygular. Black hat SEO ile ani yükselişler yaşayabilirsiniz ancak sonucunda siteniz büyük zararlar görecektir. 1 Ayda 1. sıra garantisi veren kişiler genellikle Black hat SEO ile işlem yapmaktadır uzak durmanızı tavsiye ederim.