Link almak sitenizin arama motorlarındaki başarısına doğrudan etki sağlar. Peki kaliteli backlink nasıl olur? Kaliteli backlink almayı biliyor musunuz? Bu soruların cevaplarını yazımda vermek için biraz daha derin işleyeceğiz bu konuyu. SEO‘nun en önemli konularından birisi olduğunu unutmayalım.

Konu ile ilgili olarak şu içeriğide okumanızı öneririm;

Spam Backlink Nedir?

İlk önce Backlink nedir? ve Kaliteli backlink nedir? sorularını gerçek hayattan örnek vererek cevaplayalım;

“Çorum’da Leblebi satışı yapan bir işletmeniz var diyelim sizi yüzlerce işletmeden ayıran nedir? Tabiki kaliteniz olacaktır Bu şehire gittiğinizde başka şehirde yaşayan insanların değil Çorum’da yaşayan insanların önerilerini dikkate alırsınız. İşletmenizi ne kadar çok kişi önerirse gelecek olan müşteri için o kadar değeriniz yükselir. Rekabet içinde olduğunuz diğer işletme sizinle birebir aynı kalitede ürünler satıyor ve müşteri sayınız aynı ise potansiyel müşterilerinizden pay vereceksiniz demektir. Bunu aşmak için ise pazarlama faliyetleriniz ile onun önüne geçmek için çalışma yaparsınız.”

Örneğimizi detayları ile pekiştirelim;

İlk önce ürünümüz leblebiydi o yüzden referans aldığımız kişiler Çorum’da yaşayan kişiler oldu yani birinci dereceden alakalı kişiler. Yani sitemize link alıyorsak sitemiz ile alakalı sitelerden link almamız gerekiyor.

Yüzlerce rakibinizden sizi ne ayrdı? Şehire gittiğinizde yerel halka sorduğunuzda verdikleri cevapta sizin işletmenizden bahsedildi. Bu da demek oluyor ki ne kadar link aldınız diğer siteler sizden bahsetti mi link verdi mi?

Şehirde sizenle rekabet içinde olan bir işletme size yakın bir repütasyona sahipti bu durumda ne yaptık? Pazarlama faliyetlerine daha fazla önem vererek müşteriyi kendimize çekmeye çalıştık. Rakibinizin backlinklerini iyi analiz etmeli ve ondan her zamna bir adım önde olmalısınız.

Doğal Backlink Almak

En önemli backlink türü ise doğal backlinktir. Bunun için ise sitenizin içeriğinin mükemmel şekilde üretilmiş referans alınabilecek içerikler olması gerekiyor. Bir konu hakkında iyi araştırılmış ve arama motorlarında üste çıkmak için kelime yoğunluğu abartılmamış tamamen bilgi vermeye yönelik içeriklerin doğal backlink alma olasılığı çok yüksektir. Özellikle edu.tr backlinklerini kaliteli içerikler ile doğal yollar ile alabilirsiniz.

Alakalı Siteden Link Almak

Doğal backlinkten sonra üzerine düşmeniz gereken önemli bir yoldur. Siteniz ile içeriği aynı olan sizin kategorinizde içerik yayını yapan sitelerden link almak siteniz için çok yararlı olacaktır. Tanıtım yazısı yolu ile almanız gereken bu link türü ile sitenize trafik çekmeyide hedeflemeniz gerekiyor. Trafik getiren backlinkler daha değerlidir ve sitenize daha fazla faydası olacaktır.

Link aldığımız sitenin kalitesini nasıl anlarız?

İlk önce içeriklere göz gezdirin içerikler kaliteli mi? Daha sonra sitenin trafiğini ve sosyal medyada paylaşım oranlarını inceleyin. Bunların bazılarını manul bazılarını ise araçlar aracılığı ile yapmamız gerekiyor. semrush.com ile sitenin tahmini trafiğini görebilirsiniz. Ücretsiz olarak alternatifi ise similarweb.com’u kullanabilirsiniz. Ahrefs, ubersuggest gibi araçlarıda kullanabilirsiniz ancak ben semrush verilerinin daha gerçeğe yakın olduğunu düşünüyorum.

Sosyal backlink alımı

Sosyal medyadan alabildiğiniz kadar backlink almanız gerekmekte. Buna aynı zamanda sosyal imleme diyoruz. Sosyal medyanın gücünü sitenize hem trafik çekmek hem de backlink olarak kullanmanız gerekiyor bunlar oldukça kaliteli ve etkili backlinklerdir.

Rakip backlink boşluğu

Backlink alırken yapmanız gereken ilk işlerden birisi ise rakiplerin backlinklerini kontrol etmek olacaktır. Rakibinizin aldığı backlinkleri kontrol ederek eğer siz daha önce oradan almamış iseniz diğer kriterleri karşılıyor ise almayı düşünmeniz gerekiyor.

Tanıtım yazısı kalitesi

Tanıtım yazıları yayına verilirken çok önemsenmiyor bu oldukça yanlış bir işlemdir. Tanıtım yazılarının kalitesi sitenize eklediğiniz yazılar kadar kaliteli olmalıdır. Tanıtım yazısı başlığının trafik çekecek ve ilgi çekecek içerik olmalı. Tanıtım yazıları ne kadar çok trafik çeker ve bağlantılarınız ile etkileşim artar ise o kadar kaliteli bir backlink almış olursunuz. Tanıtım yazısı aldığınız sitenin içeriği ile birebir uyuşmalı okuyucu kitlesinin ilgisini çekecek şekilde ayarlanmalıdır. Sadece siz değil tanıtım yazınızda arama motoru sonuçlarında üst sıralarda yer almalıdır. Link almak için tanıtım yazısı yayınlatmak amacınıza ulaşmanızı engelleyecektir. Bunlara ülkemizdeki en önemli örnek ise onedio sitesindeki interaktif tanıtım yazılarıdır. Sitenin kitlesini kullanıyor ve devamlı trafik sağlayacak bir içerik oluşturuluyor. Yaratıcı düşünmekten asla çekinmemeniz gerekiyor. Unutmayın; “Ucuz etin yahnisi yavan olur”